Devlet Katkısı

Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminde birikimleriniz, devlet katkısı sayesinde sisteme girdiğiniz ilk andan itibaren kazanmaya başlar. Bireysel emeklilikte katılımcılar sisteme ödedikleri katkı payının %30’u oranında devlet katkısı avantajı elde edebilir. Sisteme yatırmış olduğunuz her 100 TL için 30 TL devlet katkısı alırsınız. Böylelikle yatıracağınız miktardan daha fazla bir miktar hesabınıza birikir.

Devlet Katkısı Avantajından Kimler Faydalanabilir?

Devlet katkısından avantajından;
• Tüm T.C. Vatandaşları,
• Mavi Kart Sahipleri
• 18 Yaş Altında Bireysel Emeklilik Sistemine Dahil Olan Çocuklar
faydalanabilir.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısından Nasıl Faydalanırım?

Devlet katkısından faydalanma işlemini gerçekleştirmek için bireysel emeklilik sisteminde 3 yılı doldurmuş olmanız gerekiyor. 3 yılını doldurmadan bireysel emeklilik sisteminden ayrılan kullanıcılar devlet katkısından faydalanamazlar. Devlet katkısından faydalandığınız miktar bireysel emeklilikte kaldığınız süreye göre değişiklik göstermektedir.
3 Yılın Sonundaki Kullanıcılar %15
6 Yılın Sonundaki Kullanıcılar %30
10 Yılın Sonundaki Kullanıcılar %60
Emekli Olan Kullanıcılar %100
Kullanıcılar emekli olduklarında tahmini olarak ne kadar devlet katkısı kazanabileceklerini hesaplayabilirler. Bu hesaplama için tarayıcınızdaki siteleri kullanabilirsiniz. Devlet katkısı sayesinde biriktirdiğiniz paranın çok daha üzerinde bir miktar biriktirmiş olacaksınız.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Limiti Var Mı?

Bireysel emeklilikte devlet katkısı limiti bulunuyor. Bu limit şu şekildedir:
100 TL'lik Birikim İçin 30 TL
300 TL'lik Birikim İçin 90 TL
500 TL'lik Birikim İçin 150 TL
700 TL'lik Birikim İçin 200 TL
900 TL'lik Birikim İçin 270 TL
Devlet katkısı kazanabilirsiniz. Bir yıl içerisinde belirlenen devlet katkısı o yıldaki brüt asgari ücretin %30'unu geçemez. Bireysel emeklilik sistemindeki kullanıcıların bir yılda alabileceği en yüksek devlet katkısı bu kadardır. Devlet katkısının miktarı her yıl değişiklik gösterebiliyor. Her yıl farklı bir asgari ücret olduğu için devlet katkısı üst miktarı her yeni yılda artarak devam edecektir.