CEO Mesajı

Dünyaya gözlerimizi açtığımız o ilk andan itibaren güven ve huzur içinde olmak isteriz. Hayat akıp giderken ihtiyaçlar değişse de en temeldeki bu ihtiyacımız hiç değişmez.

Zamanla sevdiklerimiz içinde benzer kaygılar taşımaya başlar, yaşamın bilinmezlikleri için ne yapacağımızı düşünürüz. Sigorta, sizi sizin yerinize düşünen ve karşınıza çıkabilecek tüm risklere önlem almanızı sağlayacak bir araçtır.

Peki nedir risk dediğimiz şey…

Risk İspanya’dan, Fransızcaya, Fransızcadan ise dilimize geçmiş rizikodan türemiş bir kelimedir.

Geçmiş zamanda İspanya’da insanlar geçimlerini denizden sağlamaktaydılar.

Ailenin ‘’rızkı’’ için denize açılmak zamanla riske girmek olarak evrimleşmiştir.

Peki risk nedir ve kaça ayrılır?

Risk, gerçekleşmesi muhtemel ne zaman ve ne şekilde gerçekleşeceği belli olmayan, gerçekleştiğinde ise maddi / manevi zarara neden olan her türlü durumdur ve ikiye ayrılır.

1- Olağan dışı riskler: Ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan ve öngörülemeyen vefat, kaza, maluliyet, hastalık gibi risklerdir.

2- Olağan riskler: Gerçekleşmesi kesin olan ve öngörülebilir risklerdir. Örneğin; yaşlılık.

Bununla birlikte finansal risk, spekülatif risk vb. birçok kavram geçmesine rağmen bizler sigortacılıkta riskleri temel olarak bu iki başlıkta ele alırız.

Sizce gerçek hayatta bu riskler karşımıza nasıl çıkıyor?

Bizler yaşam içerisinde hep iyi olmayı, mutlu olmayı, başımıza kötü bir şey gelmemesini ister, diler ve temenni ederiz.

Bu yazıyı okurken benimde sizler için kalben bunu temenni ettiğimi bilmenizi isterim.

Fakat maalesef hayatta bazen her şey dilediğimiz gibi olamıyor. İstemediğimiz şeyler yaşayabiliyoruz.

Beklenmedik bir kaza, bir sağlık sorunu, ani bir kayıp belki bir sakatlık…

Tüm bu olaylara engel olamıyoruz. Ne kadar önlemlerimizi aldık desek de başımıza gelebiliyor.

Bu olaylar gerçekleştiğinde ise çok dramatik sonuçlar ile karşılaşabiliyoruz.

Örneğin; Aktif çalışma hayatında olan ve yüksek gelir standardı ile ailesine katkıda bulunan bir babanın ani ölümü. Bir ailenin tüm finansal dengesini ve geleceğini değiştirebilir. Ya da hayatınızda her şeyin çok yolunda gittiğini sandığınız bir dönemde ortaya çıkan bir sağlık sorunu çok büyük harcamalara neden olabilir. Üstelik bu harcamaların ne kadar olacağı ve ne zaman son bulacağı hiç belli değildir.

Bu yazımı okurken düşünmenizi isterim. Önemli bir sağlık probleminiz oldu ve tedavinizi karşılayamıyorsunuz. Sağlığınızı geri kazanmak için o güne kadar sahip olduklarınızı satmaz mısınız? Peki acilen satmak zorunda kaldığınız varlıklarınız gerçek değerinde satılır mı?

Hayatın içinde olan bu örnekler daha o kadar çok çoğaltılabilir ki…

Gelişmiş ülkelerde bu tarz risklerin yarattığı maddi krizlerin çözümü olarak uzun yıllardır sigortalar tercih edilmektedir.

Bu konuda oldukça başarılı olduklarını da görmekteyiz.

Sigorta, sistem içerisindeki bireylerin mevcut durumunu koruyan bir risk yaşanması halinde zararı telafi ederek riskten önceki düzeye getirmeyi amaçlayan bir endüstridir.

Ünlem Sigorta olarak bizler müşterilerimize Finansal Danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Finansal Danışmanlık Nedir?

 Finansal danışmanlık, müşterimizin hayatı boyunca yaşayacağı riskleri konuşup analiz yapmakta, riskin gerçekleşmesi sonrası oluşan maddi kaybın hesaplanarak hangi sigorta ürünü alınacağı ile ilgili danışmanlık hizmeti vermektedir. Dolayısı ile meslek olarak yapılan Finansal danışmanlık, gelişmiş birçok ülkede oldukça saygın ve yüksek gelir vergisi ödeyen meslek grupları arasında sayılmaktadır. Ülkemiz de son yıllarda popüler meslek halini almıştır.

‘’Kendinize finansal risk analizi yaptırmanız geleceğiniz için büyük öneme sahip.’’

Finansal Danışmanlarımızla tanıştığınızda mutlaka analiz yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Avrupa’da ücret karşılığında verilen bu hizmeti, ülkemizde sigorta tanıtımı sebebi ile ücretsiz sunuyoruz. Ortaya çıkan tabloda hem finansal ihtiyaçlarınızı hem de nasıl bir sigorta ürününe hangi koruma alternatifleri ile sahip olmanız gerektiğini görmüş olacaksınız.

Sevgiler.

Gökhan Uçar