18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik

18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik

18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik ile 18 yaşından küçük çocuklarınızın geleceğini daha konforlu bir hale getirebilirsiniz. 18 yaş altı bireysel emeklilik sistemi kullanıcılara bu fırsatı sunuyor. Yapılan yeni kanun ile birlikte 18 yaşından küçük bireyler de bu sisteme katılabiliyor. Bu yeni kanun ile birlikte aileler her 18 yaşından küçük birey için %30 devlet katkısı kazanıyor. Her ay yapacağınız bir miktar yatırım ile beraber çocukların geleceğini güvence altına alabiliyorsunuz. Böylelikle bireysel emeklilik sistemini girebilmek için yaş takıntısına uğramadan geçiş yapabilirsiniz.
Bu sistem sayesinde 18 yaşın altındaki çocuklar tutarlı olmayı başarabiliyor. Böylelikle erken yaşta para biriktirmenin avantajlarından faydalanabiliyorlar. En önemlisi de gelecekleri için erken yaşta yatırım yapabiliyorlar.

18 Yaş Altı Bireysel Emeklilik Özellikleri

18 yaş altındaki çocuklar doğdukları an itibariyle yasal temsilcileri aracılığıyla sisteme giriş yapabilirler.
Bu sayede ebeveynler çocuklarının geleceği için bugünden tasarruf etmeye başlayabilirler.
18 yaş Bireysel Emeklilik sahibi olan bireyler içinde sistemdeki Emeklilik hakkı, Devlet Katkısı ve getiri avantajları Bireysel Emeklilik Sisteminde yer alan diğer bireylerde olduğu gibidir.
18 yaşın altı Bireysel Emeklilik Planına dahil edilen çocuklar 18 yaşından sonra imza teyidi ile beraber sözleşmelerindeki tüm işlemlerde yasal temsilci olmadan söz sahibi olabilirler.

Yasal Temsilci Kimler Olabilir?

Yasal Temsilciler çocuğun anne veya babası olabilir.
Anne – Babası hayatta olmayan ve/veya herhangi bir nedenle çocuğun velayetinin anne-babadan alınması durumunda mahkemece tayin edilen yasal vasi olabilmektedir.

18 Yaş Altı Bes'te Devlet Katkısı Ne Kadardır?

​​18 yaş altı bireysel emeklilik sitemine katılan çocuklarda yıllık asgari brüt ücretin %30’u kadar Devlet Katkısı avantajından faydalanabilirler. Ayrıca almış oldukları Devlet Katkısı tutarlarından, sistemde
 0-3 Yıl Kalmaları Halinde %0
 3-6 yıl kalmaları halinde %15
6-10 Yıl Kalmaları Halinde %35
10 Yılı Doldurarak 56 Yaşından Önce Sistemden Ayrılmaları Halinde %60
10 Yıl ve 56 Yaşını Doldurarak Sistemden Toplu Birikimlerini Almak İstemeleri Halinde %100
hak ediş sağlarlar.
Örneğin; peşin giriş aidatı ile beraber sisteme giriş yaptığınızda giriş aidatı sizden talep edilmez. Katkı payı ile beraber aylık 200 TL olacak şekilde ya da 10.000 TL'ye kadar başlangıç katkı payı kazanabilirsiniz. Sistemde 5 yılını doldurmuş olan kullanıcılar ise çıkışa ertelenmiş giriş aidatı ödemezler. 5 yılını doldurmayan kullanıcılar ise brüt asgari ücretin %6'sını yıllık olarak öderler.