Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi

Hayallerinizdeki emekliliğe doğru bir planlama ile kavuşmak için, bugünden BES diyoruz.
Bireysel emeklilik sistemi katılımcıların tasarruf edebildikleri süre zarfı içerisinde birikim yapmalarını sağlamak, yapmış oldukları birikimlerini Bireysel Emeklilik Fonlarında değerlendirip büyüterek istedikleri her an faydalanabilecekleri bir toplu birikim veya emekli oldukları dönemde ikinci bir emeklilik geliri elde edebilmelerine olanak tanır.
Bireysel emeklilik sisteminde tasarruflarınızı güven içinde değerlendirirken aynı zamanda sisteme yatırmış olduğunuz katkı paylarınız için %30 Devlet Katkısı alabilir, tasarruflarınızın değerine değer katabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Güvenli Midir?

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı hesapları TAKASBANK güvencesinde saklanarak, sistemde emeklilik şirketlerinin faaliyetleri sürekli olarak Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin; fonlarımızın ve portföy yöneticimizin faaliyetleri ise Sermaye Piyasası Kurulu’nun denetim ve takibi altındadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Nasıl Emekli Olurum?

Bireysel emeklilik sistemine ilk katkı payınızı ödediğiniz andan itibaren emekliliğiniz için gün saymaya başlayabilirsiniz. 4632 sayılı kanun gereğince Bireysel Emeklilik sisteminde her katılımcı sistemde 10 yılını doldurduktan sonra 56 yaşına geldiğinde emeklilik hakkını elde eder. Emeklilik hakkını kazanan katılımcılar, dilerlerse katkı payı ödemeye devam edip birikimlerini arttırmaya ve Devlet Katkısı almaya devam edebilirler. Aynı zamanda katılımcılar istediği anda sistemden toplu birikimlerini alarak sistemden ayrılabilirler.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Hangi Fonlara Yatırım Yapabilirim?

Bireysel Emeklilik sisteminde tasarruflarınızın değerinin artması için seçtiğiniz fon karmaları oldukça önemlidir. Birikimlerinizin daha iyi değerlendirilebilmesi için, uzman Portföy yöneticileri tarafından size özel fon dağılım önerileri sunulur. Bireysel emeklilik sisteminde Tahvil, Bono, Eurobond, Hisse Senetleri, Kira Sertifikaları, Altın ve Kıymetli Madenler gibi birçok yatırım aracına yatırım yapabileceğiniz fon karmalarını tercih edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemindeki Birikimlerimi Nasıl Takip Edeceğim?

Bireysel Emeklilik sisteminde katılımcılar, sözleşmelerini hangi emeklilik şirketinden düzenlemiş olurlarsa olsunlar ilgili emeklilik şirketinin web sitesinden, e-devlet üzerinden Takasbank hesaplarına ulaşarak, emeklilik şirketlerinin çağrı merkezlerinden ve acentemiz üzerinden diledikleri her an bilgi alabilir ve yatırımları ile ilgili işlemlerini gerçekleştirebilirler.