Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası; doktor muayenesi, tahlil ve tetkik gibi ayakta tedaviler ile hastanede yatarak tedavi olunması gereken ameliyat, diyaliz, oda refaketçi gibi masrafları kapsar. Aynı zamanda tamamlayıcı sağlık sigortası ek teminatlarla genişletilebilir. Sigorta limit ve teminatları sigorta şirketlerine göre farklılık gösterir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminatlarını genel olarak iki ana başlıkta ele almak mümkündür.

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminatlarından biri, ayakta tedavi teminatıdır. Ayakta tedavi teminatına göre sonradan oluşan ve tedavisi 24 saatten kısa süren sağlık giderleri karşılanır. 

Bilmen gereken diğer konu ise ayakta tedavi teminatının yalnızca yatarak tedavi teminatına ek olarak satın alınabilmesi. Yani TSS’de ayakta tedavi teminatını tek başına alamazsın, mutlaka yatarak tedavi teminatı da alman gerekir.

Ayakta Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

Ayakta tedavi teminatı kapsamında karşılanacak sağlık giderlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Ayakta yapılacak tüm muayene hizmetleri
 • Röntgen
 • Laboratuvar tetkikleri
 • Fizik tedavi
 • MR
 • Tomografi

Ayakta tedavi teminatına dahil olan sağlık hizmetlerinden yararlanmak için günlük limit yoktur. Ancak yılda 8-10 muayeneden sonrası için ek ücret ödemen gerekebilir. Tabii sigorta şirketlerine ve düzenlediğin poliçe teminatlarına göre bu limitin değişiklik gösterebileceğini belirtelim. 

Yatarak Tedavi Teminatı

Hastaneye 24 saat ve üzeri bir süre için yatmanız gerektiği durumlarda yatış ve tedavi masraflarını, yatarak tedavi teminatı karşılar. Bu teminat ile karşılayabileceğin sağlık giderleri şunlardır:

 • Ameliyat ücretleri
 • Ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gereken kontroller
 • Diyaliz
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi
 • Refakatçi giderleri

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçelerine, yatarak tedavi teminatını tek başına dahil edebilirsin. Üstelik dilersen ayakta tedavi teminatını da poliçenize ekletebilirsin.

Her sigorta poliçesinde olduğu gibi TSS için de poliçene, ihtiyaçların doğrultusunda diş sigortası, psikolojik tedaviler, check-up, diyetisyen gibi ek teminatlar dahil edebilirsin

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ameliyatı Karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi teminatı kapsamında ameliyat masraflarını karşılar. Ameliyat tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından limitsiz olarak kapsam altındadır. Özel hastanede ameliyat olmak için gerekli işlemleri ve ameliyat sonrasında da hastanede yatış masrafları limitsiz olarak TSS tarafından ödenir. Aynı zamanda refaketçi masrafları da TSS kapsamındadır.

Çoğu sigorta şirketi geçmişten gelen hastalıklar için ameliyat masrafını kapsam dışı tutmaktadır. Bu anlamda poliçeni yaptırdıktan sonra ortaya çıkan ve cerrahi operasyon gerektiren tedavilerin TSS dahilinde sayılır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası MR Karşılar mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortası MR tetkik masraflarını karşılar. MR çektirmek, ayakta tedavi teminatı kapsamında sayılır ve limitler dahilinde özel hastanelerde yaptırman mümkündür. Normal şartlarda özel hastanelerde ücret ödeyerek çektirebileceğin MR tetkikini, TSS poliçen ile ücret ödemeden çektirebilirsin.